Řízená dotace podzemních vod jako nástroj k omezení dopadů sucha v ČR (2020–2023)

Číslo projektu: SS01010208



Projekt řeší VÚV TGM, v.v.i. ve spolupráci s Českou geologickou službou. Hlavním cílem projektu je změna hospodaření s podzemní vodou z dosavadního převládajícího pasívního přístupu k ochraně vod ve formě restriktivních opatření na aktivní přístup využívání volných objemů v hydrogeologických kolektorech ke zvyšování zásob podzemní vody v krajině. Projekt cílí i na lepší zapojení hodnocení stavu podzemních vod do systémů operativního řízení (systémy HAMR nebo ČHMÚ), které se snaží MŽP dlouhodobě prosazovat.

Projekt se skládá ze tří hlavních částí:
  1. výzkum využívání metod řízené dotace pro zvyšování zásob podzemních vod, a určení vhodných území k její aplikaci
  2. sestavení celorepublikové mapy zranitelnosti kvantity podzemních vod k suchu
  3. výzkum a ověření signálních hladin pro hodnocení sucha na podzemních vodách


Databáze lokalit řízené dotace v ČR


Součástí projektu je pořízení databáze lokalit doposud realizovaných funkčních i nefunkčních zařízení na řízenou dotaci podzemních vod v ČR (specializovaná veřejná databáze, číslo výsledku SS01010208-V5). Za využití archívních zdrojů ČGS a částečně VÚV TGM databáze komplexně shrnuje informace a dosavadní zkušenosti s řízenou dotací v ČR ve formě pasportizace lokalit, kde probíhal průzkum nebo byly i realizovány i některé postupy a zařízení. Databáze je ve formě mapového portálu a výzkumné zprávy, a je dále doplněna rešeršní zprávou se souhrnem zahraničních zkušeností v tomto směru.




Projekt SS01010208 Řízená dotace podzemních vod jako nástroj k omezení dopadů sucha v ČR (2020-2023) spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Prostředí pro život.